Discover ISTANBUL

İstanbul, Avrupa ile Batı Asya arasındaki sınırdaki konumu nedeniyle kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin buluştuğu kadim bir şehirdir.

Kentin her yerinde Yunan, Pers, Bizans ve Osmanlı etkileri görülebilir. Örneğin, çarpıcı Ayasofya, bir imparatorluk camisine dönüştürülmeden önce 1.000 yıldan fazla bir süre süslü bir kiliseydi ve 500 yıldan fazla bir süre öyle kalacak. Ayrıca Boğaz manzaralı salonlar, avlular ve balkonlardan oluşan lüks bir kompleks olan Topkapı Sarayı da bulunmaktadır. Her ikisi de bugün her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çeken dini müzelerdir.

Sultanahmet Camii, kubbeleri, yüksek minareleri ve iç mekanlarını süsleyen İznik mavi çinileriyle Bizans-Osmanlı mimarisinin açık bir örneğidir. Caminin tasarımını tam olarak görmek için Sultanahmet Meydanı’ndaki Roma döneminden kalma bir at yarışının yıkık kalıntılarını keşfedin.

Ancak, bir zamanlar yerel bir rezervuardan 20 kilometrelik kanallardan su sağlayan yüzlerce antik yeraltı rezervuarı olduğundan, İstanbul’un en eski anıtları kolayca gözden kaçar. Yerebatan Sarnıcı en büyüğüdür ve onu yükseltilmiş ahşap platformlar boyunca keşfedebilirsiniz.

Zemin kata döndüğünüzde, çeşitli el sanatları dükkanları ve şirin kafeleriyle labirenti andıran Kapalıçarşı’yı göreceksiniz. Bir sokak köşesinde kendinize bir Dürüm rulosu ısmarlamadan önce biraz keşfe çıkın.

Image